-
Ranking foteliki obrotowe a bezpieczeństwo, Który wybrać ?
Wiosna za oknem, mamy kwiecień.
Dla nas, fotelikowych freaków to okres niecierpliwego oczekiwania na wiosenną rundę testów ADAC, której wyniki są publikowane w maju.
Aby móc wypełnić czas oczekiwania jakąś produktywną pracą, przygotowaliśmy dla Państwa specjalne zestawienie wyników bezpieczeństwa dostępnych na rynku fotelików obrotowych.
Nasze zestawienie będzie składało się z dwóch części. Pierwsza dotyczy wszystkich tych fotelików, które zostały już przebadane w niemieckim ośrodku ADAC, czyli zostały podane najbardziej restrykcyjnym testom jakie mogą odbyć foteliki. Porównanie zostało przygotowane w formie czytelnej tabelki. Znajdą w niej Państwo takie informacje jak rok w którym dany fotelik był badany, co jest istotne gdyż wymagania w poszczególnych latach rosły, ilość gwiazdek jaką uzyskał w nocie ogólnej oraz wyniki punktowe za testy zderzeniowe.
Ocenia je się w skali od 5 do 1. Skala jest zachowana w niemieckim systemie oceniania (im niższa ocena, tym lepiej). W Polsce dla lepszego zrozumienia wyników testów ADAC stosuje się „gwiazdki”, dlatego gdy fotelik w skali ADAC otrzymuje ocenę 1 – „sehr gut” (bardzo dobry), w Polsce mówi się, że ma 5 gwiazdek.Więcej informacji na temat zasad testowania fotelików przez ADAC znajdą Państwo w naszym wpisie pod tym linkiem : >>TESTY ADAC<<Istotną rzeczą podczas podróży z dzieckiem w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy jest umiejętność dobrania odpowiedniego kąta odchylenia siedziska w pozycji spoczynkowej. Ustawienie siedziska w pozycji bardziej pionowej wiąże się z wzrostem bezpieczeństwa dziecka podczas wypadku z uderzeniem czołowym, ale też niesie za sobą ryzyko opadania głowy dziecka podczas snu. Ustawienie siedziska pod zbyt dużym kątem powoduje z kolei zachwianie proporcji sił działających na dziecko – przekraczając maksymalnie dopuszczalny kąt 45 stopni, dziecko nie tyle zatrzymuje się na oparciu fotelika ale jest dodatkowo wyrzucane do góry, przez co większe siły działają na uprząż barkową 5-punktowych pasów bezpieczeństwa. Różne modele fotelików mają bardzo różne zakresy odchylenia siedziska. Kanapy w poszczególnych samochodach mają inne kąty nachylenia, od zupełnie płaskich aż do 30 st. Dlatego też, przygotowaliśmy zestawienie odchyleń dostępnych na rynku fotelików obrotowych. Znajdą je Państwo pod tym linkiem: >>ZAKRESY KĄTOWE<<
W drugiej części przedstawione zostaną foteliki, które być może zostaną wkrótce przetestowane lub swoją szansę już straciły w wyniku wybrania przez ADAC innych bardziej popularnych modeli w roku ich premiery. Omówimy te foteliki ze względu na rodzaj otrzymany przez nie homologacji (również testu) oraz sprawdzimy, czy są takie modele, które mimo, że nie były badane w ADAC-u, posiadają inne rodzaje testów, którymi mogą się pochwalić.
Zapraszamy do lektury.Patrząc na tabelkę można zauważyć, że do 2016 roku włącznie nie mieliśmy dużego wyboru pośród fotelików obrotowych z zaliczonym testem ADAC. Sprawa zmieniła się w 2017 roku, gdzie udało się przebadać aż 6 fotelików tego typu! Taki wzrost tego typu siedzonek świadczy o tym, że tzw. „obrotówki” to najprężniej rozwijająca się gałąź fotelików samochodowych. Co nas powinno bardzo cieszyć, w ostatnim roku aż 5 z 6 fotelików uzyskało notę ogólną z wynikiem 4 gwiazdek, czyli z notą dobrą. Teoretycznie moglibyśmy stwierdzić, że są one równie bezpieczne, ale wcale tak nie jest.
Analizując oceny za każdy rodzaj zderzeń możemy zauważyć, że wyniki poszczególnych fotelików w każdym parametrze są inne. Widzimy tutaj całkiem spore dysproporcje, np. GB Vaya uzyskała maksymalnie niską notę za zderzenie boczne, czyli 1.0, a Maxi-Cosi Axissfix Plus notę 2.4 czyli ocierającą się o 3 gwiazdki, a w ogólnym rozrachunku są teoretycznie równe (czytaj, mają 4 gwiazdki). Ogólna nota testu ADAC to średnia wyciągnięta za zderzenie czołowe przodem i tyłem oraz boczne.
Teoretycznie w zestawieniu najlepiej wypadł fotelik Cybex Sirona, lecz ze względu na fakt, że był on testowany w 2013 roku nie możemy jego wyniku bezpośrednio porównywać z fotelami testowanymi po 2015 roku. Dzieje się tak dlatego, że od tego roku ośrodek ADAC zmienił, a raczej zaostrzył kryteria oceniania fotelików, w związku z czym to GB Vaya jest obecnie najbezpieczniejszym fotelikiem obrotowym, pod względem oceny ogólnej oraz zderzenia bocznego. Pod względem testu przodem i tyłem zwycięzcą jest Recaro Zero.1 I-size.EDIT 22.05.2018
Dzisiaj, opublikowane zostały wyniki testów wiosennej rundy z ośrodka ADAC. Do naszego zestawienia dołączyło 5 kolejnych fotelików: Cybex Sirona S i-Size, Romer Dualfix i-Size, Romer Swingfix i-Size, Maxi-Cosi Axissfix Air oraz Jane Gravity.
And the winner is… No właśnie, kto teraz jest zwycięzcą?
W parametrze bezpieczeństwa bardzo dobrą ocenę dostał Romer Swingfix i-Size. Jest to fotelik, który bazuje na tej samej konstrukcji co Romer Dualfix i-Size, tyle tylko, że nie posiada on możliwości ustawienia siedziska przodem do kierunku jazdy. Jak wiemy, pozycja tyłem jest dużo bezpieczniejsza dla przewożonego w tym wieku dziecka, stąd też wynik ten odstaje od innych modeli, które są badane w dwóch ustawieniach siedziska. Dobrym przykładem będzie Dualfix i-Size, który mimo identycznej budowy wypadł gorzej. Swingfix poza testami ADAC, ma zaliczony dodatkowo szwedzki Plus Test.EDIT 25.10.2019
Rok minął i poznaliśmy kolejne wyniki testów ADAC. W rundzie wiosennej 2019 przebadanych zostało 5 fotelików obrotowych: Cybex Cloud Z i-Size na bazie Base Z, Cybex Sirona Z i-Size, Cybex Sirona Z R i-Size, Nuna Norr i-Size oraz Heyner MultiFix Twist.
Pierwsze co się rzuca w oczy to fakt, że w ramach ADAC przebadano pierwszy raz fotelik 0-13kg z obrotową bazą, czyli Cloud Z i-Size. Fotelik został przebadany zarówno w przypadku, gdy jest on zamontowany 3-punktowym pasem bezpieczeństwa, jak i po zamontowaniu na bazie Cybex Base Z i-Size. Jako iż porównanie dotyczy fotelików obrotowych, wyniki za bezpieczeństwo tego modelu podamy przy tym drugim wariancie, czyli wynik fotelika z bazą.
Kolejne dwa testy to siedziska Cybex Sirona Z i-Size oraz Cybex Sirona Z R i-Size. Są to siedziska, które montujemy na wspomnianą wyżej bazę Cybex Base Z i-Size. Zauważalnie lepszy wynik wersji Z R jest spowodowany tym, że fotelik ten nie posiada opcji ustawienia go przodem do kierunku jazdy.
Podobnie jest w przypadku fotelika Nuna Norr i-Size. Jego wynik za bezpieczeństwo trochę rozczarował. W porównaniu do konkurencyjnych modeli fotelików obrotowych tylko tyłem, wypadł pośród nich najsłabiej.
Na 3 gwiazdki wypadł fotelik Heyner Multifix Twist. Jest to najgorszy wynik pośród wszystkich fotelików obrotowych testowanych w 2019 roku.
W jesiennej rundzie testowano także fotelik Joie i-Spin i-Size. Model ten wypadł bardzo dobrze, otrzymując jedną z najlepszych ocen w każdym możliwym parametrze.EDIT 26.05.2020
W Dzień Matki, 26 Maja poznaliśmy wyniki testów ADAC z wiosennej rundy 2020. Łącznie w badaniu brało udział aż 26 fotelików, w czym tylko 4 obrotowe. Są to BeSafe iZi Twist i-Size, BeSafe iZi Twist B i-Size oraz Britax Romer Dualfix 2R oraz fotelik Ganen X70.
Oba modele BeSafe-a to foteliki z możliwością obrotu w zakresie 180 stopni (bok, tył, bok). Nie posiadają one możliwości ustawienia siedziska tyłem. Podobnie jak inne modele obrotowe z zablokowaną opcją przewożenia dziecka przodem, uzyskały one notę za bezpieczeństwo z przedziału oceny 5 gwiazdek (średnia 1.5). Szkoda, że w badaniu nie brał udziału model 360 stopni od BeSafe, czyli iZi Turn. Znając jego wynik moglibyśmy określić o ile bezpieczniej jest przewozić dziecko tyłem w tych modelach.
Dosyć dobrze w teście poradził sobie Britax Romer Dualfix 2R. Trzeba przyznać, iż producent odrobił zadanie domowe i faktycznie ulepszył konstrukcję tego modelu względem poprzednika (Britax Romer Dualfix). Wersja 2R otrzymała dobrą notę 2.1 za bezpieczeństwo, co pozwala o nim napisać, iż jest to bezpieczny fotelik.
Ciekawostką w teście jest fotelik Ganen X70 – fotelik z grupy wagowej 0-36kg. W jego przypadku ocena za bezpieczeństwo to nota 4.9, czyli odpowiednik 1 gwiazdki. Osobiście cieszę się, iż ten model został przebadany i oceniony w taki sposób. Jest to doskonały przykład, że nie da się skonstruować bezpiecznego fotelika, który będzie dobrze chronił dziecko od dnia jego narodzin do ok. 12 roku życia.EDIT 20.10.2020
Kolejna runda testów za nami. W prawdzie jest ona dosyć skromna pod kątem ilości testowanych fotelików – tylko 14 modeli, to paradoksalnie niemal połowa z nich to obrotówki.
Osobiście jestem zawiedziony, gdyż liczyłem na większą ilość testowanych modeli. Poza tym, większość z obrotówek, które były testowane to nowe wersje starszych modeli. Są to następujące foteliki:
– Recaro Salia (następca Zero.1) – nota 2.0 za bezpieczeństwo i 2.3 całościowo
– Recaro Salia Elite (następca Zero.1 Elite) – nota 2.0 za bezpieczeństwo i 2.7 całościowo
– Nuna Prym (następca Rebl Plus) – 1.8 za bezpieczeństwo i 2.1 za całość – duży progres pod względem ochrony bocznej
– Joie i-Spin Safe (wersja i-Spin z zablokowaną funkcją ustawienia siedziska przodem) – 1.2 za bezpieczeństwo i 1.6 za całość
Jedynym nowym fotelikiem, który nie bazował na wcześniejszych wariantach jest Maxi Cosi Mica. Niektórzy pokładali w nim wielkie nadzieje, że producent ten w końcu będzie posiadał udaną obrotówkę. Nic bardziej mylnego. Mica z notą 3.0 za bezpieczeństwo jest przeciętnym średniakiem o całkiem wysokiej cenie zakupu. Raczej jest to produkt dla pasjonatów marki.
Dla większej czytelności, foteliki podzieliliśmy na 3 kategorie.
Pierwsza tabela dotyczy fotelików obrotowych 360 stopni.
Nazwa fotelika Rok testów ADAC Ogólna nota w teście ADAC –
kategoria
bezpieczeństwoPunkty za zderzenie czołowe Punkty za zderzenie boczne Ilość gwiazdek w ocenie ogólnej ADAC GB Vaya 2017 1.8 2.5 1.0 4 gwiazdki Nuna Rebl Plus i-Size 2017 2.2 2.5 1.9 4 gwiazdki Cybex Sirona 2013 1.7 1.2 2.2 4 gwiazdki Recaro Zero.1 i-Size 2017 1.9 1.7 2.2 4 gwiazdki Recaro Zero.1 ECE-R44/04 2016 2.3 2.5 2.3 4 gwiazdki Recaro Zero.1 Elite 2017 2.3 2.5 2.2 4 gwiazdki Romer Dualfix ECE-R44/04 2014 4.5 1.9 3.4 2 gwiazdki Maxi-Cosi Axissfix 2015 2.2 2.3 2.4 4 gwiazdki Maxi-Cosi Axissfix Plus 2017 2.2 2.3 2.4 4 gwiazdki Joie Spin 360 2017 2.6 2.3 2.8 3 gwiazdki Britax Römer Dualfix i-Size 2018 1.9 2.1 1.8 4 gwiazdki Britax Römer Dualfix M i-Size 2018 1.9 2.1 1.8 4 gwiazdki Jane Gravity 2018 2.7 2.0 3.0 1 gwiazdka Cybex Sirona S i-Size 2018 2.1 2.9 1.0 4 gwiazdki Maxi-Cosi Axissfix Air 2018 2.2 1.7 2.8 4 gwiazdki Chicco Around U i-Size 2018 3.0 3.8 1.7 3 gwiazdki Cybex Cloud Z i-Size 2019 1.6 1.9 1.4 4 gwiazdki Cybex Sirona Z i-Size 2019 1.9 2.4 1.3 4 gwiazdki Heyner Multifix Twist 2019 3.5 3.7 2.9 3 gwiazdki Joie i-Spin 2019 1.7 2.4 0.8 4 gwiazdki Britax Römer Dualfix 2R 2020 2.1 2.1 1.9 4 gwiazdki Ganen X70 (0-36kg) 2020 4.9 3.6 3.7 1 gwiazdka Nuna Prym i-Size 2020 1.8 2.1 1.4 4 gwiazdki Recaro Salia i-Size 2020 2.0 2.0 2.0 4 gwiazdki Recaro Salia Elite i-Size 2020 2.0 2.0 2.0 3 gwiazdki Maxi Cosi Mica i-Size 2020 3.0 2.6 3.3 3 gwiazdki Druga tabela dotyczy fotelików obrotowych z zablokowaną funkcją ustawienia siedziska przodem do kierunku jazdy, foteliki te można używać w czasie jazdy tylko tyłem.
Dwa słowa na temat samych wyników. Jak widzimy, są one wyraźnie lepsze, względem fotelików 360 stopni, wynika to z faktu że z oceny średniej usunięto wynik przodem, ten który najmocniej zaniża średnią każdego fotelika, dotyczy to zderzenia czołowego i noty ogólnej za bezpieczeństwo.
Odpowiednie korzystanie z fotelika 360 stopni i używanie go jako fotelik tyłem, znacząco podnosi jego bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym.
Zablokowanie możliwości ustawienia siedziska zgodnie z kierunkiem jazdy pozwoliło większości w/w fotelików zaliczyć dodatkowy test zderzeniowy – Plus Test.
PLUS TEST, czyli szwedzki test przeprowadzany przez ośrodek VTI. Jest to badanie, które sprawdza nacisk sił działających na kręgosłup szyjny dziecka w czasie zderzenia czołowego w pozycji RWF. Obecnie wyłącznie foteliki tyłem do kierunku jazdy mają szansę na zaliczenie tego testu. Więcej informacji na temat szwedzkiego Test-Plusa znajdą Państwo w naszym wpisie na jego temat >>TEST PLUS<<.Foteliki w tabelce zostały oznaczone niebieskim kolorem, gdyż zwyczajowo ten kolor został przyjęty jako oznakowanie w fotelikach tyłem do jazdy.
Nazwa fotelika Rok testów ADAC Ogólna nota w teście ADAC
(kategoria bezpieczeństwo)Punkty za zderzenie czołowe Punkty za zderzenie boczne Ilość gwiazdek w ocenie ogólnej ADAC Britax Römer Swingfix i-Size 2018 1.4 1.0 1.7 4 gwiazdki Britax Römer Swingfix M i-Size 2018 1.4 1.0 1.7 4 gwiazdki Cybex Sirona Z R i-Size 2019 1.5 1.7 1.2 4 gwiazdki Nuna Norr i-Size 2018 2.0 1.6 2.3 4 gwiazdki BeSafe iZi Twist i-Size 2020 1.5 1.4 1.4 4 gwiazdki BeSafe iZi Twist B i-Size 2020 1.5 1.4 1.4 4 gwiazdki Joie i-Spin Safe i-Size 2020 1.2 1.2 0.8 4 gwiazdki Ostatnią grupą fotelików w naszym zestawieniu to modele, które nie posiadają dodatkowych testów zderzeniowych ADAC. Tutaj można podzielić je na dwie podgrupy: foteliki z homologacją i-Size oraz z homologacją ECE R-44/04.
Co to jest ten i-Size? Obecnie na rynku europejskim posiadamy dwa rodzaje homologacji dla fotelików samochodowych. Są to R-129, czyli i-Size oraz ECE R-44/04. Norma ECE-R44/04 to czwarta iteracja normy z lat 90 XX wieku. Niewiele ona mówi na temat bezpieczeństwa fotelików, gdyż jej wymagania wobec fotelików są bardzo niewielkie a na dodatek nie bada się w niej zderzeń bocznych, dodatkowo manekin biorący udział w zderzeniu jest starego typu P.
Norma i-Size to najnowsza norma europejska. Foteliki w ramach tej normy są poddawane zderzeniom czołowym, bocznym i tylnym. Manekin biorący udział w testach zderzeniowych w ramach tego certyfikatu to manekin typu Q – taki sam, jakim testuje ADAC. Fotelik z normą i-Size to fotelik z zaliczonymi testami z każdym rodzajem zderzeń. Przy prędkościach testowych bocznych identycznych jak w ADAC ale niższych czołowych o 14 km/h
Czy w związku z tym, że foteliki z normą i-Size zaliczyły identyczny test, spełniając wymogi normy, można powiedzieć, że są równie bezpieczne? Ano, nie można 🙂 Podczas testów homologacyjnych, siły działające na dziecko muszą znaleźć się w określonym przez normę zakresie, by ten taką homologację otrzymał. Zakres ten jest, w zależności do rodzaju zderzenia, o rozpiętości nawet do kilkudziesięciu procent między wartością minimalną, a maksymalną. Badane foteliki mogą zaliczyć tę normą w 100, jak i 150 procentach, przez co jeden jest mniej, a drugi bardziej bezpieczny, mimo że w ramach normy są równe. Niestety, żaden producent nie informuje nas, jak duże, a raczej jak małe siły działają na dziecko w czasie wypadku. Dlatego bardzo ważne jest, by fotelik przechodził dodatkowe, szczegółowe testy, tj. ADAC, by poznać silne i słabe strony fotelika.Nazwa fotelika Rodzaj homologacji Testy ADAC Testy OAMTC Plus Test GB Vaya 2 i-Size* i-Size Brak Brak Brak Cybex Sirona Q i-Size i-Size Brak Brak Brak BeCool Nado O3 i-Size i-Size Brak Brak Brak BabySafe Alaskan i-Size i-Size Brak Brak Brak Jane Ikonic i-Size i-Size Brak Brak Brak BeSafe iZi Turn i-Size i-Size Brak Brak Brak Swandoo Marie i-Size i-Size Brak Brak Brak Joie Spin GT ECE R-44/04 Brak Brak Brak Joie Spin Safe ECE R-44/04 Brak Brak Brak Coletto Mokka ECE R-44/04 Brak Brak Brak Easy-Go Rotario ECE R-44/04 Brak Brak Brak BabySafe Rhodesian ECE R-44/04 Brak Brak Brak *GB Vaya 2 i-Size to delikatnie zmieniona wersja jednego z najbezpieczniejszych fotelików obrotowych – GB Vaya i-Size. Wprowadzone różnice miały na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa dziecka w podróży oraz ergonomii używania. Pełne porównanie tych dwóch modeli znajdą Państwo w naszym wpisie >>LINK<<
Pamiętajcie że testy to nie wszystko, najważniejsze aby warunki testowe odtworzyć w waszym samochodzie poprzez właściwe dopasowanie fotelika do posiadanego samochodu, bez tego nie niosą one żadnej wartości w waszym przypadku.
Zobacz też nasze porównanie fotelików obrotowych pod kątem miejsca na nogi dla dziecka >>LINK<<
Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat każdego fotelika obrotowego, ale nie tylko, zapraszamy do naszej grupy eksperckiej na portalu facebook. To ciągle rosnąca społeczność, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, a my pomagamy w trudach wyboru, odpowiadamy na nawet najtrudniejsze pytania. Aby się zapisać, wystarczy kliknąć w baner poniżej.
Zachęcamy także do przeczytania naszego porównania dostępnych fotelików obrotowych, gdzie punktujemy mocne i słabe strony każdego z nich – >>LINK<< 12 kwietnia, 2018 / Redaktor / 3
Categories: Porady, Porównania, Uncategorized
Mutsy Nio czy Mutsy I2 – Porównanie,opinie,testy Bugaboo Fox czy Cybex Priam – Porównanie obu wózków
3 thoughts on “Ranking foteliki obrotowe a bezpieczeństwo, Który wybrać ?”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Nowości
- Fotelik do 1000 zł dla rocznego dziecka – nasze propozycje
- Starszak w foteliku – pasy 3, czy 5-punktowe?
- Foteliki samochodowe – 5 najczęstszych błędów
- Porównanie fotelików 9-36kg (ECE) oraz 75-150cm (i-Size)
- GB Vaya vs GB Vaya 2 – porównanie
- Szkolimy się dla Was – relacja z wyjazdu do siedziby Cybex oraz gb – 8-9 Lipca 2019
- CYBEX E PRIAM – Światowa premiera wózka z elektrycznym napędem! Zapraszamy do naszego sklepu na jazdy testowe.
- Kamper z dzieckiem – jaki wybrać fotelik?
- Foteliki Bociek – Sklep Ekspercki w Katowicach! OTWARCIE 25.04.2019!
- NOWOŚCI BEBETTO 2019! Nowe modele wózków i najnowsze kolekcje kolorystyczne.
Artykuły
Tagi
-
2018
ADAC
aero tutis
aero tutis 2w1
aero tutis limited
aero tutis limitowana edycja
aero tutis wózek
bezpieczeństwo
bezpieczeństwo fotelików
bugaboo fox
bugaboo fox porównanie
camper bezpieczeństwo
camper i fotelik
camper isofix
cybex
cybex e priam
cybex epriam
cybex priam
cybex wózek z napędem
dziecko w camperze
dziecko w kamperze
dziecko w podróży camperem
dziecko w podróży kamperem
fotelik
fotelik 9-36kg
foteliki samochodowe
isofix
kamper bezpieczeństwo
kamper i fotelik
kamper isofix
kąty
mutsy i2
mutsy nio
mutsy porównanie
mutsy porównanie wózków
nowości
obrotowy
podróż camperem z dzieckiem
pordóż kamperem z dzieckiem
porównanie
Porównanie fotelików 9-36
pozycja
testy ADAC
wychylenie
Wózek Aero Tutis i Tutis Viva Life
W jaki sposob moge „właściwe dopasowac fotelika do posiadanego samochodu? Sa jakies specyfikacje per fotelik, do jakich samochodow pasuja? Albo info o nachyleniach foteli per marka samochodu?
Są takie specyfikacje, jednak z naszego doświadczenia wynika iż wielu przypadkach producenci naciągają je do granic przyzwoitości. Dodatkowo listy te nie są na tyle dokładne aby zawierać poszczególne wersje samochodów. W listach tych znajdziemy jedynie model i rocznik, należy je traktować jak wskazówkę a nie pewnik.
Bardzo dziekuje za ten genialny wpis na blogu ! Widać ze redaktor jest specem w swojej dziedzinie. Thx !