-
Mierzenie kątów w foteliku jak to poprawnie wykonać?
Kąty w foteliku tyłem do kierunku jazdy
Jak się za to zabrać i jak zmierzyć?
Kupno fotelika samochodowego dla dziecka to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa, jakby się na pierwszy rzut oka mogło wydawać. Jest kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, aby fotelik zakupić mądrze i tak, aby maksymalnie podnieść bezpieczeństwo przewożonego w samochodzie dziecka.Jednym z kluczowych parametrów, który może wpłynąć na dopasowanie fotelika do samochodu, a więc i na podejmowaną decyzję, jest kąt odchylenia fotelika. Zanim zaczniemy pisać o jego mierzeniu, powiedzmy sobie co to właściwie jest ten kąt. Z definicji znalezionej na Wikipedii:
Kąt – obszar powstały z rozcięcia płaszczyzny przez sumę dwóch różnych półprostych o wspólnym początku, wraz z tymi półprostymi.
O.K. Tyle definicja, a jak to się ma w przypadku fotelików samochodowych RWF?Po pierwsze, coś takiego jak idealny kąt pod jakim należy ustawić siedzisko fotelika nie istnieje. Przyjęło się, że dla fotelików tyłem preferowany zakres odchylenia, w którym powinniśmy ustawiać fotele to przedział między 20, a 45 stopni, a im bardziej ostry tym bezpieczniej. Pamiętajcie, że dobrze dobrany kąt to wypadkowa kilku czynników:
- napięcia mięśniowe „spoczynkowe” dziecka
Dwójka dzieci w tym samym wieku może mieć zupełnie różne napięcie mięśniowe, przez co dla jednego dziecka w czasie snu wystarczający będzie kąt 35 stopni, a dla drugiego, dajmy na to, 40 stopni. Pisząc wystarczający, mam na myśli taki kąt ustawienia siedziska, przy którym nie będzie opadać dziecku główka na klatkę piersiową w czasie jazdy/snu. Umięśnienie oraz napięcie z wiekiem dziecka rośnie, a więc i potrzeby dotyczące rozwarcia kąta maleją.
- samochodu, a dokładniej kanapy
„Bo jak jechaliśmy w samochodzie dziadków, to tam główka nie opadała…”
No tak, kształt i ułożenie kanapy, oraz wysokość złącza isofix ma ogromny wpływ na końcowy kąt zamontowanego fotelika. Im bardziej pochylona kanapa, tym mniejszy kąt możemy uzyskać. W przypadku fotelików zapinanych pasami, ale nie tylko, twardość kanapy również wpływa na ustawienie fotela – przy miękkiej kanapie fotel niejako zapadnie się w nią, zmieniając swoje początkowe ustawienie.
Z kanapą niejako jest powiązany temat umiejscowienia mocowania ISOFIX. Najczęściej jest on na równi z kanapą, ale znajdą się samochody, w których jest on powyżej kanapy bądź i głęboko w siedzisku, przez co wpływa to na wypoziomowanie fotela lub ustawienie go bardziej w pionie. - fotelika, a dokładnie zakresu jego regulacji
Większość fotelików oferuje pewien zakres kątów, zwykle zakres regulacji wynosi od kilku do około dwudziestu kilku stopni. Warto zwrócić uwagę że niektóre z fotelików nie pozwalają na zmianę kąta w łatwy sposób, wymagają zatrzymania samochodu i odpięcia fotelika. Producenci umyślnie zawężają zakres regulacji z uwagi na bezpieczeństwo dziecka oraz chęć uzyskania jak najlepszych wyników w testach. Im większy zakres kątów tym trudniej uzyskać dobre noty za bezpieczeństwo, jeśli chcesz wiedzieć dla czego czytaj to: >>LINK<< - podłoża, na którym stoi samochód
Tak kochani, otrzymamy dwa różne wyniki tego samego fotela, w tym samym samochodzie, w takim samym ustawieniu siedziska w momencie, gdy samochód stoi na płaskiej, równiej powierzchni np. parkingu, w stosunku do ustawienia go na jakiejś pochyłości np. podjeździe. Miejcie to na uwadze.
No dobra, wiemy co wpływa na kąty i że nie ma czegoś takiego jak idealny kąt. Pytanie, jakie najczęściej zadajcie to jak taki kąt zmierzyć? Część z Was zapomniała pewnie jak wygląda kątomierz, bo rzadko kiedy jest on potrzebny, dlatego dużo łatwiej jest zmierzyć taki kąt przy pomocy telefonu z zainstalowaną aplikacją mierzącą kąty. Takich aplikacji jest kilka, lecz najczęściej polecaną jest Clinometer + Bubble Level. Można ją dostać zarówno na system Android, jak i iOS. Telefony Apple wyposażone są fabrycznie we własną appkę bez konieczności instalacji.
Mamy czym, nie wiemy natomiast jeszcze jak sprawdzić kąt.
Teoretycznie rzecz biorąc, powinniśmy sprawdzić kąt na środku zagłówka, gdyż to tam znajduje się głowa dziecka w czasie podróży i przy zbyt pionowym jego ustawieniu, może ona opadać. Praktycznie jednak, najistotniejsze dla bezpieczeństwa dziecka jest pochylenie skorupy fotelika, a nie zagłówka. To skorupa odpowiada za ułożenie i „trzymanie” ciała dziecka, więc istotny jest pomiar na oparciu między łopatkami. Niemal w każdym foteliku ustawienie zagłówka jest bardziej pionowe, niż jego oparcie którego pochylenie nie powinno przekraczać 45st. Taka metoda pomiaru sprawdza się w przypadku fotelików które posiadają proste oparcie, znacznie trudniejsza sprawa to foteliki z oparciem „wklęsłym” gdzie w różnych miejscach oparcia aplikacja pokazuje znacząco różne kąty, w przypadku takiego fotelika pomiar telefonem nie jest 100% wiarygodny, nawet jeśli w którymś punkcie telefon wskazuje ponad 45st, kąt a co za tym idzie przeciążenia występujące w takim foteliku można zmierzyć znacznie bardziej skomplikowanym urządzeniem jakim jest manekin typu Q.Sam pomiar jest prosty i sprowadza się do:
- uruchomienia aplikacji
- ustawienia telefonu w pionie w taki sposób, by wskaźnik kątomierza pokazywał ok. 0 stopni
- delikatnym przyłożeniu telefonu do miejsca, gdzie chcemy zmierzyć kąt (zagłówek, oparcie). Ważne jest, by dociskać telefon równomiernie do fotelika, by nie przekłamać odczytu.
Pomiar na zagłówku Pomiar na oparciu fotelika Ponownie zagłówek – zmiana odchylenia wpłynęła na zmianę wyniku Oparcie w maksymalnej pozycji leżącej – pomiar wskazuje zbyt duże przechylenie
Jako model testowy posłużył nam fotelik GB Vaya, który został zapięty na naszym fotelu prezentacyjnym w sklepie. Jak widzicie, zmiana ustawienia oparcia wpływa na zmianę odczytanej wartości zmierzonego kąta. Ustawienie siedziska pod kątem większym niż 45 stopni znacząco obniża poziom oferowanego bezpieczeństwa, gdyż dochodzi do zmiany kierunku sił działających na dziecko w czasie zderzenia czołowego. Jest ono bardziej wyrzucane z fotela, niż zatrzymywane na oparciu, przez co duża część siły działa na ramiona dziecka i na górną część szelek fotelika. W takim przypadku należy zmniejszyć przechylenie, korzystając z innych pozycji ustawienia siedziska proponowanych przez producenta.
Oczywiście, tak zmierzone kąty są pomocne w doborze fotelika, ale pamiętajcie, że poprawna pozycja dziecka to nie tylko wychylenie fotela. Zawsze zwróćcie uwagę na to, by wkładając dziecko do fotela maksymalnie wsunąć pupę malucha pod oparcie, dostosować wysokość zagłówka do wzrostu dziecka i odpowiednio mocno naciągnąć szelki.
5 lipca, 2018 / Redaktor / 0
Categories: Porady
Tagi: fotelik, isofix, kąty, obrotowy, pozycja, wychylenie
Wózek Aero Tutis i Tutis Viva Life – Porównanie modeli, opinie Testy fotelików ADAC – na czym polegają?
- napięcia mięśniowe „spoczynkowe” dziecka
Nowości
- Bezpieczny Śląsk
- Avionaut Pixel Pro – czy lekki fotelik może być bezpieczny?
- Fotelik do 1000 zł dla rocznego dziecka – nasze propozycje
- Starszak w foteliku – pasy 3, czy 5-punktowe?
- Foteliki samochodowe – 5 najczęstszych błędów
- Porównanie fotelików 9-36kg (ECE) oraz 75-150cm (i-Size)
- GB Vaya vs GB Vaya 2 – porównanie
- Szkolimy się dla Was – relacja z wyjazdu do siedziby Cybex oraz gb – 8-9 Lipca 2019
- CYBEX E PRIAM – Światowa premiera wózka z elektrycznym napędem! Zapraszamy do naszego sklepu na jazdy testowe.
- Kamper z dzieckiem – jaki wybrać fotelik?
Artykuły
Tagi
-
2018
ADAC
aero tutis
aero tutis 2w1
aero tutis limited
aero tutis limitowana edycja
aero tutis wózek
bezpieczeństwo
bezpieczeństwo fotelików
bugaboo fox
bugaboo fox porównanie
camper bezpieczeństwo
camper i fotelik
camper isofix
cybex
cybex e priam
cybex epriam
cybex priam
cybex wózek z napędem
dziecko w camperze
dziecko w kamperze
dziecko w podróży camperem
dziecko w podróży kamperem
fotelik
fotelik 9-36kg
foteliki samochodowe
isofix
kamper bezpieczeństwo
kamper i fotelik
kamper isofix
kąty
mutsy i2
mutsy nio
mutsy porównanie
mutsy porównanie wózków
nowości
obrotowy
podróż camperem z dzieckiem
pordóż kamperem z dzieckiem
porównanie
Porównanie fotelików 9-36
pozycja
testy ADAC
wychylenie
Wózek Aero Tutis i Tutis Viva Life