-
Testy fotelików ADAC – na czym polegają?
ADAC, czyli (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) – niemiecki ośrodek testujący foteliki, a zarazem istniejąca od ponad 100 lat organizacja, która zrzesza ok. 14 milionów aktywnych członków, jak również jako jeden z nielicznych ośrodków badawczych na świcie posada akredytację Euro NCAP.
ADAC jest niejako pionierem, gdyż jako jeden z pierwszych ośrodków zainicjował coroczne testy oceniające foteliki dziecięce. Pierwsze testy przeprowadzono w 2002 roku.
W ramach testów ocenia się obecnie takie parametry jak: bezpieczeństwo, jakie fotelik gwarantuje podczas wypadku; trudność lub łatwość obsługi( im bardziej intuicyjna, tym lepiej), ergonomię fotelika, skład chemiczny pod kątem występowania substancji szkodliwych oraz czyszczenie.
Końcowa ocena ogólna ADAC, czyli tzw. gwiazdki to wypadkowa wszystkich ocen za wyniki testów fotelika w wszystkich w/w parametrach. Wpływ na ocenę końcową tych wyników jest różny: bezpieczeństwo fotelika wpływa na 50% oceny, obsługa na 40%, natomiast ergonomia na 10%. Ocena za zawartość substancji szkodliwych oraz czyszczenie wpływa na cały wynik w taki sposób, że jeżeli fotelik nie zaliczy tych testów, z automatu oblewa on cały test dostając najgorszą notę w ocenie ogólnej.ADAC, ale czy aby na pewno?
Można odnieść wrażenie, że skoro ADAC publikuje końcowe wyniki testów fotelików, to sam bada każdy z nich biorąc pod uwagę założone w testach kryteria. Nic bardziej mylnego.
Każdy sprawdzany fotel odwiedza aż 4 ośrodki badawcze! Jak to możliwe? Dzieje się tak, gdyż firma ADAC współpracuje z innymi niezależnymi ośrodkami badawczymi tj. austriacki ÖAMTC, szwajcarski TCS >>LINK<< oraz niemieckim Stiftung Warentest >>LINK<< .
W ośrodku ADAC sprawdza się bezpieczeństwo foteli, badając przeciążenia działające na manekin podczas wypadku. W ramach tych testów przeprowadza się całą serię badań dla poszczególnych fotelików w każdym z możliwych sposobów przewożenia dziecka przewidzianych przez producenta. Ocena za ten test ma 50% wpływu na ocenę ogólną.
Ośrodek ÖAMTC bada obsługę fotelików. W tym gromadzi się pewną grupę osób, która nie miała wcześniej zbyt dużego doświadczenia w obsłudze fotelików samochodowych i sprawdza się, jakie błędy popełniają lub ewentualnie mogą popełnić podczas np. montażu w samochodzie, zapinania szelek dziecka itp. Sprawdza się również na tym etapie czytelność instrukcji obsługi. Ocena za ten test ma 40% wpływu na ocenę ogólną.
Szwajcarski TCS bada ergonomię testowanych fotelików. Całkowity wpływ na ocenę to 10%.
Stiftung Warentest bada fotelik pod kątem występowania niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych substancji w materiałach z których fotelik jest wykonany. Ten test jest czarno-biały. Można go zaliczyć lub oblać. Wykrycie takich substancji w fotelu automatycznie przyznaje mu ocenę 1 gwiazdki w całym teście nie patrząc na to, jak bezpieczny, czy wygodny w użyciu on by nie był.Skala ocen i punktacja stosowana przez ADAC dla fotelików dziecięcych:
1.0-1.5: sehr gut – bardzo dobry
1.6-2.5: gut – dobry
2.6-3.5: befriedigend – satysfakcjonujący
3.6-4.5: ausreichend – absolutne minimum
4.6-5.5: mangelhaft – bardzo słabyIstotną sprawą jest fakt iż ADAC nie przyznaje gwiazdek ocenianym fotelikom. Gwiazdki są dodawane dla łatwiejszego zrozumienia skali ocen która jest odwrotna do stosowanej w Polsce.
W jaki sposób ADAC ocenia bezpieczeństwo fotelika?
Osobne testy przeprowadzone są dla zderzenia czołowego przy prędkości 64 km/h, a osobne dla zderzenia bocznego przy prędkości 50 km/h, dodatkowo uderzenie w tył przy 30 km/h. Jeżeli fotelik posiada dwa kierunki przewożenia dziecka, to w ramach testów ADAC sprawdza się oba warianty. Jako potwierdzenie wrzucam film z prezentacji fotelika GB Vaya, gdzie od ok. 40 sekundy można zobaczyć, że testowano fotelik zarówno zamontowany tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.
Przeciążenia jakie zostały zarejestrowane przez czujniki w manekinie Q można sprawdzić w raporcie ADAC dotyczącego testu danego fotelika. Raporty te są udostępniane producentom, a Ci z kolei wg uznania udostępniają je osobą zainteresowanym, najczęściej dystrybutorom. Nie spotkaliśmy się, aby którakolwiek firma opublikowała pełen raport z testów ADAC. Będąc na szkoleniach prosimy o udostępnianie tych informacji, jednak nie zawsze spotykamy się ze zrozumieniem. Ogólnodostępne informacje rozdzielają wynik testu ADAC na bezpieczeństwo boczne i podczas zderzenia czołowego. I te wartości możemy ze sobą zestawić.
Przykład zderzenia bocznego. Tutaj – fotelik GB Vaya
Dodatkowo w raporcie znajdują się wyniki dla różnych wielkości manekinów od Q1-Q3 co odpowiada gabarytom i wadze dzieci w różnym wieku. Zderzenie przodem wykonywane jest dla manekina Q1,5 i więcej, z oczywistych względów bo mniejsze dzieci muszą być wożone tyłem zgodnie z homologacją fotelika (jeśli I-size). Dodatkowo testy odbywają osobno w pozycji siedzącej i leżącej fotelika, dla każdego kierunku RWF/FWF. I tu testy ADAC odróżniają się od Plus Testu który bada starszym manekinem P i tylko w jednym rozmiarze w zależności od przedziału wagowego fotelika P3 lub P6. W raporcie znajdują się wyniki zmierzone czujnikami znajdującymi się w: głowie, na odcinku szyjnym kręgosłupa, klatce piersiowej, podbrzuszu, miednicy. Cześć czujników mierzy przeciążenia a w podbrzuszu mierzone jest ciśnienie. Dodatkowo każdy fotelik bada się wielokrotnie aby sprawdzić powtarzalność wyniku. Ilość danych jakie posiadają po badaniu każdego fotelika jest ogromna, niestety nie wiem w jaki sposób są przeliczane na wynik za bezpieczeństwo (boczne/czołowe). Wiemy natomiast jak różne rodzaje testów przekładają się procentowo na ocenę końcową jaką uzyskał fotelik, ta informacja jest dostępna na stronie ADACa.
TESTY ADAC OD 2015 DO 2019 ROKU
Poniższa tabela prezentuje wyniki fotelików biorących udział w testach ADAC od 2015 roku włącznie. To właśnie od tego roku mamy najnowszy, obecnie obowiązujący standard testowania foteli. W stosunku do lat poprzednich zastosowane kilka istotnych zmian oraz nowości, które dotyczyły zderzenia czołowego, zderzenia bocznego oraz modeli samochodów używanych w teście ekonomii.
- W teście zderzenia czołowego zastosowano nową platformę (Volkswagen Golf VII).
- Nowością były także „10-letni” manekin Q10 oraz czujnik obciążenia w obszarze brzucha „3-letniego” manekina.
- Test zderzania bocznego dopracowano zgodnie z normą ECE-R 129 (i-Size).
- Próby użytkowania i ergonomii zostały przeprowadzone w aktualnych modelach samochodów.
ADAC stara się stawiać wyższe wymagania wobec testowanych fotelików, niż homologacyjne minimum. Zderzenia czołowe bada się z prędkością 64 km/h, czyli wyższą niż w teście homologacyjnym, a zderzenie boczne przy 50km/h.
10 lipca, 2018 / Redaktor / 0
Categories: Porady
Tagi: ADAC, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo fotelików, foteliki samochodowe, testy ADAC
Mierzenie kątów w foteliku jak to poprawnie wykonać? Joie Bold – przodem w wewnętrznych pasach do 25kg
Nowości
- Bezpieczny Śląsk
- Avionaut Pixel Pro – czy lekki fotelik może być bezpieczny?
- Fotelik do 1000 zł dla rocznego dziecka – nasze propozycje
- Starszak w foteliku – pasy 3, czy 5-punktowe?
- Foteliki samochodowe – 5 najczęstszych błędów
- Porównanie fotelików 9-36kg (ECE) oraz 75-150cm (i-Size)
- GB Vaya vs GB Vaya 2 – porównanie
- Szkolimy się dla Was – relacja z wyjazdu do siedziby Cybex oraz gb – 8-9 Lipca 2019
- CYBEX E PRIAM – Światowa premiera wózka z elektrycznym napędem! Zapraszamy do naszego sklepu na jazdy testowe.
- Kamper z dzieckiem – jaki wybrać fotelik?
Artykuły
Tagi
-
2018
ADAC
aero tutis
aero tutis 2w1
aero tutis limited
aero tutis limitowana edycja
aero tutis wózek
bezpieczeństwo
bezpieczeństwo fotelików
bugaboo fox
bugaboo fox porównanie
camper bezpieczeństwo
camper i fotelik
camper isofix
cybex
cybex e priam
cybex epriam
cybex priam
cybex wózek z napędem
dziecko w camperze
dziecko w kamperze
dziecko w podróży camperem
dziecko w podróży kamperem
fotelik
fotelik 9-36kg
foteliki samochodowe
isofix
kamper bezpieczeństwo
kamper i fotelik
kamper isofix
kąty
mutsy i2
mutsy nio
mutsy porównanie
mutsy porównanie wózków
nowości
obrotowy
podróż camperem z dzieckiem
pordóż kamperem z dzieckiem
porównanie
Porównanie fotelików 9-36
pozycja
testy ADAC
wychylenie
Wózek Aero Tutis i Tutis Viva Life