-
Foteliki tyłem do kierunku jazdy – dlaczego warto
Ostatnio jedna z Klientek, którą obsługiwałem powiedziała mi, że nie rozumie „MODY” na foteliki tyłem do kierunku jazdy. Otóż moi drodzy, to nie żadna moda. To wzrost świadomości rodziców oraz dużo większy wybór tego typu modelu sprawia, że są one coraz bardziej popularne.
Termin fotelikików RWF, czyli Rear Way Facing to sformułowanie dotyczące modeli przystosowanych do przewożenia dzieci w wieku od ok. 9 miesięcy do ok. 5 lat tyłem do kierunku jazdy. Obecnie dostępnych jest kilka grup produktowych, które nam to umożliwiają: foteliki 0-18kg z funkcją obrotu 360 stopni, które to mocujemy na ISOFIX; fotele z tego samego zakresu wagowego, które są przekładane w dwóch kierunkach jazdy – również mocowane na ISOFIX i finalnie modele do 18/25kg mocowane przy pomocy pasów samochodowych, głównie z jednym kierunkiem przewożenia – tyłem.
Dlaczego przewożenie w tymi wieku tyłem jest takie ważne? Odpowiedź jest całkiem prosta – tyłem jest ok. 5 razy bezpieczniej, niż przodem. Chodzi tutaj o redukcję sił działających na dziecko, a konkretniej głównie na głowę i szyję malucha, w czasie zderzenia czołowego. Po pierwsze, proporcje budowy ciała ok. rocznego szkraba są zupełnie inne w stosunku do proporcji osoby dorosłej – głowa dziecka w tym wieku to ok. 25% całkowitej masy ciała, gdzie u dorosłych to ok. 6-7%. Dodatkowo mięśnie i układ kostny dziecka jest nieproporcjonalnie słabszy od naszego, przez co mniejsze siły mogą wyrządzić dziecku większą szkodę.
Statystyki pokazujące Procent dzieci z obrażeniami w Szwecji i Niemczech w zależności od kierunku przewożenia. Wyobraźmy sobie, że takiego roczniaka wkładamy do fotelika przodem i zapinamy go w przystosowane do tego 5-punktowe szelki bezpieczeństwa. Dociągamy w poprawny sposób szelki i ruszamy. Jedziemy sobie spokojnie i nagle BUM! Uderzyliśmy w samochód, który wyjechał z drogi podporządkowanej. Aktywują się nasze poduszki powietrzne, które zabezpieczają naszą głowę i kręgosłup szyjny przed zbyt dużymi przeciążeniami. Co się dzieje z naszym maluchem w foteliku? Cały tułów, czyli ciało dziecka zatrzymuje się na szelkach. Głowa dziecka natomiast jest wyrzucona w kierunku uderzenia – do przodu – z olbrzymią siłą. Dochodzi do znacznego rozciągnięcia kręgów szyjnych, ich złamania, a w ekstremalnych przypadkach nawet do dekapitacji. W zależności od prędkości podczas zderzenia, na szyję dziecka może oddziaływać siła o nacisku nawet kilkuset kilogramów.
Przewożąc dziecko tyłem do kierunku jazdy, w momencie zderzenia czołowego, następuje całkowicie inny rozkład sił w stosunku do jazdy przodem. W tym przypadku całe ciało dziecka jest niejako „wgniatane” w skorupę fotela i energia działa na dziecko z jednakową siłą na całym odcinku kręgosłupa. Mówiąc kolokwialnie – dziecko jest wbijane w fotel całą swoją powierzchnią ciała.
Najlepiej na wyobraźnie zadziała film. Zapraszam na seans.https://www.facebook.com/fotelikiRWF/videos/323545051417544/
Wokół przewożenia dzieci tyłem narosło też kilka legend/ mitów/ nie do końca prawdziwych faktów.
- Dziecko nic nie widzi podczas jazdy tyłem
Foteliki z opcją RWF zapewniają pozycję siedzącą w czasie podróży. Uwierzcie mi, dla takiego malucha nie będzie odgrywało różnicy, czy ono będzie widziało oparcie tylnej kanapy, czy też plecy fotela kierowcy/ pasażera. W obu przypadkach ciekawość świata będzie zaspokojona poprzez w pełni widoczną boczną szybę. Ba! W zależności od samochodu, większe dzieci podczas jazdy tyłem widzą też całą tylną szybę pojazdu. Szach. Mat. - Dziecko nie ma co zrobić z nogami
Bo dziecko jadąc tyłem, gdy będzie starsze, będzie zmuszone do podgięcia/ skrzyżowania nóżek. Owszem, ale cóż z tego? Nogi dziecka w fotelikach zawsze będą wystawać poza siedzisko. Jadąc tyłem, w pewnym momencie faktycznie, maluch zacznie kombinować z nogami w taki sposób, by było mu wygodnie. Nie możemy patrzeć na np. skrzyżowanie nóg z perspektywy osoby dorosłej. Dzieciak mają dużo bardziej elastyczne stawy i wydajniejszy układ krwionośny i dla nich to nie problem. Dodatkowo, jadąc tyłem mogą je sobie oprzeć o oparcie kanapy. Podróżując zgodnie z kierunkiem jazdy nóżki również będą wystawały poza siedzisko z tą różnicą, że w tym przypadku będą one bezwładnie wysiały w dół, często wpływając na obniżenie komfortu podróżowania. - Dziecko nie chce jeździć tyłem i płacze w foteliku 0-13kg
Skąd możemy wiedzieć, że maluchowi przeszkadza, że jeździ tyłem skoro wcześniej nie próbowało jazdy przodem? No bo przecież wszystkie fotele 0-13kg są tyłem… Często przyczyną marudzenia dziecka pod koniec używania pierwszego fotelika jest nie kierunek jazdy, a pozycja, w jakiej maluch podróżuje. Maluch chce siedzieć i coś widzieć, a w 0-13 klops – wymuszona pozycja odchylona i ograniczona widoczność. Przesiadka do fotela od 9kg z automatu rozwiązuje problem, gdyż dziecko siedzi i sporo widzi( patrz 2 punkty wyżej). - Bo drogo, bo dużo miejsca w samochodzie itd.
Kochani, na rynku mamy obecnie bardzo duży wybór różnych konstrukcji fotelików, które różnią się od siebie zarówno ceną, jak i ilością miejsca, którego potrzebują do poprawnego zamontowania w samochodzie. Uwierzcie mi, odwiedzając nasz sklep, jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni model fotelika, który będzie dopasowany do dziecka, poprawnie i bezpiecznie zamontowany w samochodzie oraz w danym budżecie cenowym.
Powyższy wpis jest sporządzony w celu zwiększenia świadomości w zakresie bezpieczeństwa Waszych pociech w podróży. Wszelkie argumenty z zakresu bezpieczeństwa, ale też komfortu przemawiają za jazdą tyłem. Nieprzekonanych zapraszam do naszego sklepu, gdzie na miejscu podzielimy się naszą wiedzą i postaramy się Was przekonać, że jest to obecnie najlepsze rozwiązanie dla Waszego dziecka.
Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat każdego fotelika obrotowego, ale nie tylko, zapraszamy do naszej grupy eksperckiej na portalu facebook. To ciągle rosnąca społeczność, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, a my pomagamy w trudach wyboru, odpowiadamy na nawet najtrudniejsze pytania. Aby się zapisać, wystarczy kliknąć w baner poniżej.
29 listopada, 2018 / Redaktor / 0
Categories: Uncategorized
Fotelik Cybex Solution S-Fix – zwycięzca ADAC 2018 w swojej kategorii wagowej NOWOŚCI BEBETTO 2019! Nowe modele wózków i najnowsze kolekcje kolorystyczne.
- Dziecko nic nie widzi podczas jazdy tyłem
Nowości
- Bezpieczny Śląsk
- Avionaut Pixel Pro – czy lekki fotelik może być bezpieczny?
- Fotelik do 1000 zł dla rocznego dziecka – nasze propozycje
- Starszak w foteliku – pasy 3, czy 5-punktowe?
- Foteliki samochodowe – 5 najczęstszych błędów
- Porównanie fotelików 9-36kg (ECE) oraz 75-150cm (i-Size)
- GB Vaya vs GB Vaya 2 – porównanie
- Szkolimy się dla Was – relacja z wyjazdu do siedziby Cybex oraz gb – 8-9 Lipca 2019
- CYBEX E PRIAM – Światowa premiera wózka z elektrycznym napędem! Zapraszamy do naszego sklepu na jazdy testowe.
- Kamper z dzieckiem – jaki wybrać fotelik?
Artykuły
Tagi
-
2018
ADAC
aero tutis
aero tutis 2w1
aero tutis limited
aero tutis limitowana edycja
aero tutis wózek
bezpieczeństwo
bezpieczeństwo fotelików
bugaboo fox
bugaboo fox porównanie
camper bezpieczeństwo
camper i fotelik
camper isofix
cybex
cybex e priam
cybex epriam
cybex priam
cybex wózek z napędem
dziecko w camperze
dziecko w kamperze
dziecko w podróży camperem
dziecko w podróży kamperem
fotelik
fotelik 9-36kg
foteliki samochodowe
isofix
kamper bezpieczeństwo
kamper i fotelik
kamper isofix
kąty
mutsy i2
mutsy nio
mutsy porównanie
mutsy porównanie wózków
nowości
obrotowy
podróż camperem z dzieckiem
pordóż kamperem z dzieckiem
porównanie
Porównanie fotelików 9-36
pozycja
testy ADAC
wychylenie
Wózek Aero Tutis i Tutis Viva Life