-
GB Vaya vs GB Vaya 2 – porównanie
Wraz z początkiem roku 2020, w ofercie marki GB pojawiło się kilka nowych fotelików samochodowych. Zaprezentowano nowe foteliki multigrupowe GB ConvyFix (fotelik 0-25 kg) oraz GB UniAll (fotelik 0-36kg). Doskonale uzupełniają one dotychczasową ofertę tego producenta. Do sprzedaży trafił także fotelik GB Vaya 2 i-Size, który jest następcą jednego z najbardziej popularnych modeli w grupie fotelików obrotowych, czyli GB Vaya i-Size. Czy wprowadzone zmiany to progres, czy też może regres, względem poprzedniej wersji? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, poprzez rzetelne porównanie tych dwóch fotelików. Zapraszamy do lektury.
GB Vaya 2 – informacje podstawowe
Fotelik GB Vaya 2 i-Size to ewolucja poprzedniej wersji. Znajdziemy tutaj pewne różnice konstrukcyjne, które powinny wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa dziecka oraz na poprawę komfortu używania (o nich w dalszej części wpisu).
GB Vaya 2 i-Size to przede wszystkim fotelik obrotowy w pełnym zakresie 360 stopni. Jest on przeznaczony dla dzieci o wzroście z zakresu od 45 cm do 105 cm oraz o wadze nieprzekraczającej 18 kg. Spełnia on założenia europejskiej normy UN R-129/00, potocznie zwaną „i-Size”. Oznacza to, iż dziecko do skończonego 15 miesiąca życia musi być przewożone tyłem do kierunku jazdy.
GB Vaya 2 i-Size – Zgodnie z normą i-Size, dziecko do skończonego 15 miesiąca życia musi być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Po tym okresie, rodzic posiada możliwość ustawienia siedziska, bądź tyłem, bądź przodem, w zależności od własnych preferencji. Sugerujemy jednak, by do samego końca, czyli do ok. 4 roku życia, przewozić swoje dziecko tyłem, gdyż taka forma podróży jest najbezpieczniejsza dla maluchów w tym wieku.
Obrót siedziska o 90 stopni ułatwia przy codziennym wkładaniu i wyciąganiu dziecka z fotelika. Funkcja obrotu siedziska o 90 stopni i ustawienie go na wprost drzwi samochodu zdecydowanie ułatwia codzienną instalację dziecka w foteliku oraz pozwala na pełna kontrolę nad poprawnym dociągnięciem wewnętrznych szelek – te ciągniemy do siebie, a nie jak w przypadku fotelików nieobrotowych, do lewa bądź prawa, w zależności od kierunku przewożenia.
Wygodne mocowanie przy pomocy systemu ISOFIX Czytelne wskaźniki informujące o poprawności zapięcia fotelika. Jego montaż odbywa się w samochodzie przy pomocy mocowania ISOFIX. Dwie, niezależnie regulowane na długość szyny systemu umożliwiają szybkie wpięcie się o haki mocowania samochodu.
Kształt i wysokość ramy antyrotacyjnej pomaga w pełnym ustabilizowaniu fotelika po zamontowaniu w samochodzie. Wysoka rama antyrotacyjna, po dociśnięciu jej do oparcia kanapy, stabilizuje całość w samochodzie. Jej przemyślany kształt „pół-łuku” pozwala na pełne jej dopasowanie do większości samochodów, niezależnie od kąta odchylenia oparcia kanapy. Dopełnieniem poprawnego montażu jest noga wypierająca, którą opuszczamy na podłogę pojazdu.
Wskaźniki na szczycie podstawy, informujące o poprawności wyparcia nogi oraz o gotowości do jazdy (siedzisko ustawione przodem lub tyłem do kierunku jazdy). Czytelne indykatory na jej szczycie informują nas o poprawnym jej wyparciu oraz o gotowości do jazdy (gdy siedzisko jest zwrócone bokiem, kolor jednego z wskaźników jest czerwony – nie wozimy dzieci w tym ustawieniu).
Fotelik GB Vaya 2 i-Size posiada systemy podnoszące bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży, które znaleźć także możemy w innych fotelikach obrotowych firmy (w GB Vaya oraz fotelikach Cybex-a).
System L.S.P. podnoszący bezpieczeństwo podczas zderzenia bocznego. W celu maksymalnej ochrony podczas zderzeń bocznych, skorupa fotelika została wyposażony z Liniowy System Protekcji (L.S.P.). Występuje on tutaj w postaci, otwieranego od strony drzwi samochodu, „ramienia”. Zwiększa on maksymalnie prawdopodobieństwo, że w czasie zderzenia bocznego, to on, gdyż jest to najbardziej wystający element konstrukcji, zostanie uderzony jako pierwszy. W momencie impaktu wektoryzuje on siłę uderzenia, nadając jej kierunek na tylną część skorupy, co w konsekwencji sprawia, że omija ona dziecko.
Działanie technologi ochrony głowy ER-TECH Drugim systemem ochrony jest technologia ER-Tech (Energy Reducion Technology), która zadziała w chwili zderzenia czołowego przy ustawieniu siedziska zgodnie z kierunkiem jazdy. W momencie zderzenia, zagłówek zostaje odblokowany i obniża on swoje położenie, co wpływa na wydłużenie się tym samym wewnętrznych szelek fotelika. Zwiększa to drogę hamowania głowy dziecka, redukując siły na nią działające o ok. 20-25 procent względem fotelików bez tego rozwiązania. Nie zastępuje to jednak w pełni korzyści, które niesie za sobą ustawienie siedziska tyłem.
W celu zwiększenia komfortu używania zastosowano tutaj także szereg rozwiązań znanych z poprzedniej wersji fotelika.
Miękka, termoplastyczna pianka wewnątrz zagłówka podnosi komfort podczas snu w podróży. Wewnętrzna strona zagłówka fotelika została wypełniona miękką pianką termoplastyczną. Pod wpływem temperatury ciała dziecka staje się ona coraz miększa, a zarazem komfortowa. Jej dobre właściwości termo-przewodzące redukują pocenie się główki dziecka podczas podróży.
Dobry kąt odchylenia siedziska pozwala na bezpieczną i komfortową podróż podczas snu dziecka. Siedzisko możemy ustawić w 5 pozycjach odchylenia (tyłem do jazdy) lub 3 pozycjach (jazda przodem). Pomagają one zachować poprawną pozycję dziecka podczas snu w podróży, redukując tym samym prawdopodobieństwo opadania głowy malucha na klatkę piersiową.
Magnesy podtrzymujące klamry pasa pomagają w szybkim włożeniu dziecka. Wszyte po obu stronach ścian bocznych magnesy przytrzymują klamry wewnętrznych szelek podczas wkładania i wyciągania dziecka, znacząco zwiększając wygodę tych manewrów.
Otuliny na biodrowym odcinku szelek redukują prawdopodobieństwo obtarcia dziecka. Miękkie otuliny szelek znajdują się nie tylko w odcinku piersiowym, ale także na pasach biodrowych, przez co szelki nie obcierają tam dziecka podczas cieplejszych dni i skromniej ubranym dziecku.
GB Vaya 2 i GB Vaya – różnice
Dochodzimy wreszcie do różnic konstrukcyjnych, które pojawiły się w GB Vaya 2 i-Size, względem poprzeniczki.
Nowa wkładka niemowlęca
Wkładka niemowlęca GB Vaya 2 i-Size Wkładka niemowlęca GB Vaya i-Size GB Vaya 2 i-Size z założoną wkładką. GB Vaya i-Size z założoną wkładką. Pierwszym, co rzuca się w nam w oczy, to zupełnie nowa wkładka dla mniejszych dzieci. Co się nie zmieniło to zalecenie producenta co do czasu jej wykorzystania. Jest ona dedykowana dla dzieci od 45 cm do 60 cm wzrostu. Posiada ona zupełnie nowy kształt oraz sposób jej założenia na siedzisku. Nie zakłada się jej do wewnętrznej części zagłówka oraz nie usadawia się jej pod klapę oparcia siedziska. Instaluje się ją teraz bezpośrednio na siedzisko. Dodatkowe skrzydełka boczne w części zagłówka, lepiej okalają główkę maleństwa, a nowe, rozbudowane elementy boczne także wpływają na poprawę pozycji. Dodatkowy klin pod pupą także nie pozostaje bez wpływu na lepsze osadzenie tak małego dziecka. Wkładka posiada dwa rodzaje wypełnienia – pod główką znajduje się pianka termoplastyczna, a pod pleckami miękka gąbka.
Zmiana kształtu wkładki niemowlęcej to zdecydowany plus. Dzięki niej, fotelik zyskał w naszych oczach i sprawdzi się on zdecydowanie lepiej pod względem faktycznej możliwości jego wykorzystania już od pierwszych dni od narodzin dziecka.Konstrukcja oraz pozycja dziecka
Konsekwencją zmiany sposobu instalacji wkładki wewnętrznej jest zmiana budowy zagłówka. W GB Vaya 2 i-Size, jak pisałem wyżej, zakłada się ją na siedzisko, a nie jego do wewnętrznej części. Wpłynęło to na jego kształt – stał się on delikatnie głębszy, co wpływa korzystnie na jeszcze głębsze osadzenie głowy dziecka w jego wnętrzu. Zmianie uległ także jego pochyłość. Jest on teraz bardziej pionowy – zmierzony kąt, przy maksymalnym odchyleniu siedziska jest o ok. 4 stopnie bardziej stromy. Nie powinno mieć to negatywnego wpływu na poprawne podparcie główki dziecka. Wartość odchylenia kąta, zmierzona na oparciu nie uległa zmianie.
Zmiana, która nie jest widoczna gołym okiem to dodatkowe uszczelnienie bazy względem siedziska fotelika. Redukuje to możliwość dostania się piasku z butów dziecka, które trzyma na ramie antyrotacyjnej do wnętrza konstrukcji. Nadal jednak, jak w przypadku każdego fotelika obrotowego, należy raz na jakiś czas, zadbać o ten mechanizm. W tym celu należy systematycznie, przy pomocy sprężonego powietrza, wydmuchać piach, którego dostanie się do środka jest zredukowane, aczkolwiek nieuniknione. Systematyczna konserwacja podnosi żywotność tego mechanizmu. Przy czyszczeniu powietrzem, zabrudzenia wydostaną się przez szczeliny i dziury, które znajdują się w spodniej części podstawy. Pamiętajcie, by tą czynność wykonywać w chwili, gdy fotelik jest wyciągnięty z samochodu.Zmiana sposobu regulacji wysokości zagłówka
Przycisk do regulacji zagłówka w GB Vaya 2 i-Size, znajdujący się przy zagłówku. Przycisk do regulacji zagłówka w GB Vaya i-Size, znajdujący się wewnątrz siedziska. Następną różnicą jest przeniesienie przycisku do regulacji wysokości zagłówka. Dotychczas, w GB Vaya, znajdował się on bezpośrednio pod zagłówkiem, a jego obsługa wymagała od nas włożenia palców do szczeliny, w celu jego obsługi. Uniemożliwiało to tym samym zmiany położenia zagłówka w chwili, kiedy dziecko znajdowało się wewnątrz siedziska. W GB Vaya 2, przycisk ten zawędrował za zagłówek. Dostęp do niego jest o wiele wygodniejszy oraz umożliwia on na zmianę jego położenia niezależnie od tego, czy dziecko znajduje się w foteliku, czy nie.
Działanie blokady ustawienia siedziska przodem
Przeniesienie mechanizmu zmiany regulacji zagłówka wpłyną także na inny sposób działania blokady, która uniemożliwia przedwczesne ustawienie siedziska przodem. Oba foteliki są zgodne z normą i-Size, w myśl której, dzieci do skończonego 15 miesiąca muszą podróżować w nich tyłem do kierunku jazdy.
W GB Vaya działała ona ” z automatu”. Do momentu, gdy zagłówek nie podnieśliśmy do poziomu odpowiadającemu średniemu wzrostowi dziecka wynoszącemu 76 cm (średnia centylowa dzieci w wieku 15 miesięcy), siedzisko było zablokowane i nie mieliśmy możliwości ustawienia go przodem. Na wewnętrznej ściance bocznej fotelika mieliśmy naszywkę z podziałką zaznaczającą poziom 76 cm wzrostu. Gdy podnieśliśmy zagłówek powyżej, odblokowaliśmy opcję pełnego skrętu siedziska w zakresie 360 stopni.
W GB Vaya 2 i-Size, zrezygnowano z tego rozwiązania. Obecnie, pod zagłówkiem, w skorupie fotelika znajduje się mechaniczny przełącznik. Ma on dwie możliwości ustawiania.Położenie dla dzieci poniżej ukończonego 15 miesiąca – blokada aktywna. Ustawienie w położeniu powyżej skończonego 15 miesiąca – odblokowana opcja ustawienie siedziska przodem. W położeniu opisanym „0-15 M 45-76 cm” blokuje on pozycję zgodną z kierunkiem jazdy. Przełączając go na ustawienie „15 M+ >= 76 cm” uzyskujemy pełny dostęp do obrotu siedziska 360 stopni. Podobnie i tutaj znajdziemy czytelną naszywkę z znajdującą się na niej podziałką ustawiania wysokości zagłówka w położeniu niższym i wyższym niż średni wzrost 76 cm.
Ta zmiana może być zbawienna dla rodziców, którzy zakupili ten fotelik do samochodu 3-drzwiowego. Umożliwia ona ustawienie siedziska przodem na czas włożenia dziecka do siedziska, co znacząco ułatwia tę operację w tego typu pojeździe, bez konieczności zmiany położenia dopasowanego względem wzrostu dziecka zagłówka. Drugim plusem tego rozwiązania jest możliwość pełnego zablokowania opcji ustawiania przodem, nawet gdy dziecko przekroczy limit wiekowy i wzrostowy.Więcej miejsca dla dziecka
GB Vaya 2 i-Size – wyżej podnoszony zagłówek – więcej miejsca dla dziecka wewnątrz siedziska. GB Vaya i-Size – szelki wychodzą spod linii ramion – efekt: dziecko szybciej wyrośnie z fotelika. Tak, moi drodzy. GB Vaya 2 i-Size to fotelik, w którym dziecko ma więcej miejsca. Zmianie nie uległa szerokość siedziska – ta jest identyczna jak wcześniej. W nowej wersji możemy wyżej podnieść zagłówek. O ile? Prawie o 3 cm. Ktoś może powiedzieć, że 3 cm to niewiele. Pamiętajmy jednak, że są to 3 cm wysokości tułowia razem z głową, co przekłada się na dodatkowych kilka centymetrów, zanim dziecko faktycznie z niego wyrośnie, patrząc na pełen wzrost dziecka. Wymierne plusy tej zmiany to dłuższy okres wykorzystania fotelika, późniejsza konieczność zmiany fotelika na kolejny oraz możliwość przewożenia dziecka tyłem o kilka miesięcy dłużej.
Naturalnym następstwem tej zmiany była konieczność wydłużenia długości wewnętrznych pasów. Są one o kilka centymetrów dłuższe, co powinno pozwolić na swobodne zapięcie dziecka w końcowym okresie używania fotelika.Estetyka
Dla osób zwracających uwagę na estetykę, pragniemy zauważyć, iż GB Vaya 2 posiada pewne różnice w swoim designie. Fotelik jest dostępny w jednym z pięciu kolorów: Satin Black, Silver Fox Grey, Laguna Blue, Sapphire Blue oraz Lux Black. Z kolekcji wypadł dostępny do końca zeszłego roku kolor Cherry Red. Zmianom uległa wspomniana wcześniej naszywka z podziałką centylową dzieci (jest ona teraz jeszcze większa, przez co bardziej czytelna). Na elemencie ochrony bocznej L.S.P. pojawiła się pomarańczowa plamka, na którą należy nacisnąć, by otworzyć ramię systemu. Na plecach skorupy fotelika pojawiło się przetłoczone logo marki GB.
Bezpieczeństwo
Model GB Vaya 2 i-Size to fotelik, który na dobre trafił do sprzedaży w lutym 2020 roku. Model ten ma docelowo zastąpić poprzednią generację. Na starcie, nie posiada on zaliczonych dodatkowych testów bezpieczeństwa, które przeprowadzają niezależne ośrodki tj. ADAC, czy OAMTC. Na te najpewniej przyjdzie nam poczekać przynajmniej do maja 2020. Do tego czasu fotelik może pochwalić się zaliczonymi testami homologacyjnymi normy i-Size, które same z siebie są pewnego rodzaju standardem bezpieczeństwa. Czy brak testów ADAC przekreśla na starcie rozważanie zakupu tego fotelika? Osobiście uważam, że nie. GB Vaya 2 i-Size to nie „rewolucja”, a raczej „ewolucja” jednego z najbezpieczniejszych fotelików obrotowych na rynku. Wprowadzone zmiany powinny wpłynąć korzystnie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, szczególnie dla testów z najmniejszym manekinem testowym. Głębszy zagłówek również powinien się przyczynić do jeszcze większego poziomu bezpieczeństwa dziecka podczas zderzenia bocznego. Nie zakładamy, że po ujawnieniu wyników testów ADAC otrzyma on gorszą notę, niż poprzednia wersja, a jedynie lepszą. Czas pokaże, czy mamy rację.
Podsumowanie
GB Vaya 2 i-Size to godny następca poprzednio dostępnej wersji. Producent, opracowując ten fotelik skupił się na poprawie wszystkich aspektów, które na przestrzeni czasu używania dotychczasowej wersji, nie każdemu przypadły do gustu, bądź też sprawiały problemy w używaniu. Jest to godny następca i fotel, nad którym warto się zastanowić przed zakupem. Co istotne jego cena nie uległa zmianie względem poprzedniczki.
Szczegółowe opisy porównywanych fotelików znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.
Bezpośrednie odesłania do strony:
>>GB VAYA 2 i-SIZE<<
>>GB VAYA i-SIZE<<
Oba warianty są dostępne także z dodatkowym systemem SENSORSAFE, o którym pisaliśmy w tym wpisie >>LINK<<Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat każdego fotelika obrotowego, ale nie tylko, zapraszamy do naszej grupy eksperckiej na portalu facebook. To ciągle rosnąca społeczność, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, a my pomagamy w trudach wyboru, odpowiadamy na nawet najtrudniejsze pytania. Aby się zapisać, wystarczy kliknąć w baner poniżej.
12 marca, 2020 / Redaktor / 0
Categories: Porady, Porównania
Tagi: gb vaya, gb vaya 2, gb vaya 2 360, gb vaya 2 adac, gb vaya 2 fotelik obrotowy, gb vaya adac, gb vaya bezpieczeństwo, gb vaya porównanie, gb vaya vs gb vaya 2
Szkolimy się dla Was – relacja z wyjazdu do siedziby Cybex oraz gb – 8-9 Lipca 2019 Porównanie fotelików 9-36kg (ECE) oraz 75-150cm (i-Size)
Nowości
- Bezpieczny Śląsk
- Avionaut Pixel Pro – czy lekki fotelik może być bezpieczny?
- Fotelik do 1000 zł dla rocznego dziecka – nasze propozycje
- Starszak w foteliku – pasy 3, czy 5-punktowe?
- Foteliki samochodowe – 5 najczęstszych błędów
- Porównanie fotelików 9-36kg (ECE) oraz 75-150cm (i-Size)
- GB Vaya vs GB Vaya 2 – porównanie
- Szkolimy się dla Was – relacja z wyjazdu do siedziby Cybex oraz gb – 8-9 Lipca 2019
- CYBEX E PRIAM – Światowa premiera wózka z elektrycznym napędem! Zapraszamy do naszego sklepu na jazdy testowe.
- Kamper z dzieckiem – jaki wybrać fotelik?
Artykuły
Tagi
-
2018
ADAC
aero tutis
aero tutis 2w1
aero tutis limited
aero tutis limitowana edycja
aero tutis wózek
bezpieczeństwo
bezpieczeństwo fotelików
bugaboo fox
bugaboo fox porównanie
camper bezpieczeństwo
camper i fotelik
camper isofix
cybex
cybex e priam
cybex epriam
cybex priam
cybex wózek z napędem
dziecko w camperze
dziecko w kamperze
dziecko w podróży camperem
dziecko w podróży kamperem
fotelik
fotelik 9-36kg
foteliki samochodowe
isofix
kamper bezpieczeństwo
kamper i fotelik
kamper isofix
kąty
mutsy i2
mutsy nio
mutsy porównanie
mutsy porównanie wózków
nowości
obrotowy
podróż camperem z dzieckiem
pordóż kamperem z dzieckiem
porównanie
Porównanie fotelików 9-36
pozycja
testy ADAC
wychylenie
Wózek Aero Tutis i Tutis Viva Life