-
Starszak w foteliku – pasy 3, czy 5-punktowe?
Dynamicznie zwiększająca się oferta fotelików docelowych, w których istnieje możliwość zapięcia dziecko w wbudowane, wewnętrzne szelki nawet do 25 kg ich wagi sprawia, że rodzice często stoją przed – z pozoru trudnym – wyborem, jakim jest zakup kolejnego fotelika dla 3-4 latka. Chcielibyśmy, aby ten artykuł pomógł Państwu podjąć właściwą decyzję. Jest on głównie dedykowany rodzicom, których pociechy wyrastają z posiadanego obecnie fotelika zbliżając się do jego maksymalnego limitu wagowego (18 kg), czy też wzrostowego (~105 cm). Stoją oni przed następującym wyborem – zdecydować się na zakup fotelika, w którym dziecko zapinane jest już 3-punktowym pasem bezpieczeństwa samochodu, czy też postawić na wariant z możliwością dalszego zapinania pociechy w wewnętrzne, 5-punktowe szelki z podniesionym limitem wagowym, a docelowo w późniejszym czasie, w ramach tego samego modelu pasem samochodowym.
Niejednokrotnie pisaliśmy tutaj nad wyższością opcji przewożenia młodszych dzieci tyłem do kierunku jazdy oraz o fakcie, iż jest to aż 5-krotnie bezpieczniejsze rozwiązanie dla maluchów. Tych z Państwa, którzy spotkają się pierwszy raz z taką tezą, odsyłam do jednego z naszych poprzednich wpisów, gdzie rozpisywaliśmy się na ten temat: Foteliki tyłem – dlaczego warto?
Dzisiaj postaram się podpowiedzieć, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na rozwiązanie z wbudowanymi, pięciopunktowymi szelkami w chwili wyboru fotelika docelowego, który ma posłużyć do 150 cm lub 36 kg wagi dziecka. Nie każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę, lecz podobnie, jak w przypadku fotelików dla mniejszych dzieci i tutaj, przy zakupie fotelika docelowego, decyzja o sposobie zapięcia dziecka będzie miała spory wpływ na faktyczny poziom jego ochrony podczas wypadku. Wybór opcji, w której zapinamy dziecko 3-punktowym pasem samochodowym wydaje się być na pierwszy rzut oka, oczywisty, gdyż jeszcze do 2016 roku była to jedyna, dostępna na rynku opcją fotelika przodem do kierunku jazdy (FWF) dla starszych dzieci. Obecnie, rodzice mają większą możliwość wyboru.
Pasy 5-cio punktowe a nawet 6-punktowe
Czy wiedzieliście, że podobne rozwiązania są stosowane w… np. w rajdach, czy wyścigach samochodowych? Pozornie tak dalekie porównanie ma dużo wspólnego z bezpieczeństwem dziecka w podróży. Kierowcy rajdowi, ze względu na znacznie większe prędkości, są poddawanie także znacznie większym przeciążeniom w chwili wypadku. Zapięcie ich w nieruchome, wewnętrzne pasy (5 lub 6 punktowe) pozwala im najczęściej uniknąć przykrych konsekwencji w chwili, gdy wypadną z trasy. Zadanie 5-punktowych szelek fotelika jest podobne, aczkolwiek nie identyczne. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę, że kostnienie układu dziecka ciągle postępuje i jeszcze lata miną, nim ten proces zostanie zakończony oraz na sam fakt, że ów 3 latek nadal ma dysproporcję budowy ciała względem osoby dorosłej (duża, ciężka głowa), przez co jest on bardziej narażony na urazy kręgosłupa, co sprzyja zastosowaniu fotelików wewnętrznymi szelkami.
Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest pełna stabilizacja dziecka w takim foteliku poprzez odpowiednio mocne dociągnięcie wewnętrznych szelek. Zapewnia to najwyższy poziom ochrony podczas zderzenia bocznego, gdyż dziecko znajduje się dokładnie w tym miejscu, gdzie przewidział to producent, czyli w centralnej części siedziska. Dodatkowo dziecko nie mając możliwości poruszania się w fotelu, z czasem nie generuje większego luzu na pasie.
Dużym plusem jest oparcie się klamry na dolnej części miednicy, przez co unikniemy tzw. submarine effect. Zatrzymuje ono dziecko podczas zderzenia, przez co nie „ześlizguje się” ono w dół siedziska. Spójrzcie na filmik poniżej, żeby zobaczyć jak wygląda takie zjawisko – tu na przykładzie osoby dorosłej.
Następnie, warto wspomnieć o siłach działających na nasze pociechy podczas wypadku. Pasy pięciopunktowe zapewniają bardziej równomierne ich rozłożenie względem ciała dziecka, co mocno redukuje ryzyko odniesienia poważnych obrażeń.
Rzeczą mało oczywistą jest sama mentalność szkraba. Nie wszystkie dzieciaki są gotowe na jazdę w fotelik, w których są zapinane trzypunktowymi pasami samochodu, mimo spełnienia formalnych warunków. Niektóre dzieciaki mogą na przykład w trakcie jazdy zsunąć z siebie ich piersiowy odcinek pasa, żeby pokazać, że są sprytne. W tym momencie rodzicom jeżą się włosy na głowie, bo okazuje się, że ich dziecko jest trzymane tylko przez pas biodrowy!
Nie zapominajmy również o jednej z najważniejszych cech takiego rozwiązania – w razie dachowania dziecko zapięte pasami pięciopunktowymi będzie trzymane na tyle mocno, żeby nie wylecieć z fotela. O tym, że to jeden z decydujących czynników nie musimy się chyba rozpisywać…
Standardowy limit wagowy dla wewnętrznych szelek w fotelikach 0-36 kg jest równy 18 kilogramom. Jednak zdarzają się foteliki, gdzie ich wytrzymałość wzrasta do 19.5, 21- czy nawet 25 kilogramów.
W momencie, gdy waga dziecka przekroczy dopuszczalny limit, należy schować lub zdemontować pięciopunktowe szelki fotelika i zacząć używać trzypunktowych pasów samochodowych. Taka możliwość sprawia, że jest to fotelik docelowy, czyli ostanie jaki kupujemy dla dziecka. Warto zwrócić tu uwagę że wymaga on pasa Top-Tether, który niestety nie występuje w każdym samochodzie, jednak właściciele samochodów powyżej 2010r zwykle nie mają się czym martwić.
Pasy 3 punktowe – samochodowe pasy bezwładnościowe
Kolejna ciekawostka – czy wiedzieliście o tym, że trzypunktowe pasy pojawiły się po raz pierwszy w standardzie w 1959 roku? Wprowadziło je Volvo, szwedzki producent samochodów. Co ciekawe udostępniło za darmo swoje rozwiązanie innym producentom aut.
Zaletami zapięcia dziecka pasem samochodu jest fakt, iż „więcej wybaczają”, zapewniając lepsze zabezpieczenie nieprawidłowo ubranych dzieci.
Dodatkowy plus to fakt, iż można je zamontować w samochodach, które nie posiadają mocowania typu ISOFIX, czy Top- Tether. Istnieje także opcja przewożenia w nich dziecka na przednim siedzeniu pasażera.
Podsumowanie
Jeżeli mamy taką możliwość, starajmy się wozić dziecko możliwie najdłużej tyłem w fotelikach, w których są one zapinane w wewnętrzne, 5-punktowe szelki. W takim przypadku możemy spojrzeć w kierunku Skandynawii, a dokładniej na foteliki RWF które zapewniają możliwość przewożenia dziecka tyłem do 135cm lub nawet 32kg.
W chwili, gdy stajemy jednak przed wyborem między fotelikiem przodem z wbudowanymi 5-punktowymi pasami, a modelem w którym dziecko jest zapinane pasem samochodowym, starajmy się, o ile to możliwe, postawić na to pierwsze rozwiązanie. Nie demonizujemy rozwiązania z pasem samochodowym, ale dostrzegamy wyżej wymienione korzyści z odpowiednio późnego jego zastosowania, co nieuniknione czeka Wasze dziecko prędzej, czy później.23 grudnia, 2020 / Redaktor / 0
Categories: Porady
Tagi: 3-punktowe, 5-punktowe, ADAC, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo fotelików, fotelik, fotelik 9-36kg, foteliki 15-36, foteliki samochodowe, pięciopunktowe, porównanie, Porównanie fotelików 9-36, szelki, trzypunktowe
Foteliki samochodowe – 5 najczęstszych błędów Fotelik do 1000 zł dla rocznego dziecka – nasze propozycje
Nowości
- Bezpieczny Śląsk
- Avionaut Pixel Pro – czy lekki fotelik może być bezpieczny?
- Fotelik do 1000 zł dla rocznego dziecka – nasze propozycje
- Starszak w foteliku – pasy 3, czy 5-punktowe?
- Foteliki samochodowe – 5 najczęstszych błędów
- Porównanie fotelików 9-36kg (ECE) oraz 75-150cm (i-Size)
- GB Vaya vs GB Vaya 2 – porównanie
- Szkolimy się dla Was – relacja z wyjazdu do siedziby Cybex oraz gb – 8-9 Lipca 2019
- CYBEX E PRIAM – Światowa premiera wózka z elektrycznym napędem! Zapraszamy do naszego sklepu na jazdy testowe.
- Kamper z dzieckiem – jaki wybrać fotelik?
Artykuły
Tagi
-
2018
ADAC
aero tutis
aero tutis 2w1
aero tutis limited
aero tutis limitowana edycja
aero tutis wózek
bezpieczeństwo
bezpieczeństwo fotelików
bugaboo fox
bugaboo fox porównanie
camper bezpieczeństwo
camper i fotelik
camper isofix
cybex
cybex e priam
cybex epriam
cybex priam
cybex wózek z napędem
dziecko w camperze
dziecko w kamperze
dziecko w podróży camperem
dziecko w podróży kamperem
fotelik
fotelik 9-36kg
foteliki samochodowe
isofix
kamper bezpieczeństwo
kamper i fotelik
kamper isofix
kąty
mutsy i2
mutsy nio
mutsy porównanie
mutsy porównanie wózków
nowości
obrotowy
podróż camperem z dzieckiem
pordóż kamperem z dzieckiem
porównanie
Porównanie fotelików 9-36
pozycja
testy ADAC
wychylenie
Wózek Aero Tutis i Tutis Viva Life