-
Avionaut Pixel Pro – czy lekki fotelik może być bezpieczny?
Ciążą. Piękny czas oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny. To także czas kompletowania wyprawki dla malucha, w której skład wchodzi m.in. fotelik. W końcu nasz maluch będzie także pasażerem naszego samochodu.
Modeli dostępnych na rynku jest wiele. Różnią się one między sobą poszczególnymi parametrami, w tym przede wszystkim wagą. Ta potrafi być skrajnie różna – różnice miedzy niektórymi modelami dochodzą do ponad 3 kilogramów!
Bazując na przykładzie fotelika Avionaut Pixel Pro odpowiemy sobie na pytanie czy niska waga fotelika może pójść w parze z wysokim poziomem ochrony.Na wstępie zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu powstałego przy współpracy z kanałem „Akademia Bezpiecznej Podróży”, gdzie razem z Maćkiem szukaliśmy odpowiedzi na takie samo pytanie.
Avionaut Pixel Pro – lekko i bezpiecznie
Odpowiedzią na pytanie niechaj będzie fotelik Avionaut Pixel Pro.
Jest to debiutująca w lipcu 2021 roku ulepszona wersja wielokrotnie nagradzanego oraz polecanego przez rodziców modelu Pixel. Nowa wersja, w założeniu producenta, ma być jeszcze bezpieczniejsza, wygodniejsza oraz bardziej funkcjonalna. Co nie uległo zmianie to waga – Pixel Pro waży nadal jedyne 2.5 kg, co czyni go najlżejszym fotelikiem dla niemowlaka na rynku!EPP ARPro – klucz do sukcesu
Niska waga fotelika Avionaut Pixel Pro nie wzięła się tutaj z przypadku. Fotelik w ok. 70% został wykonany z pianki EPP ARPro.
Jest to tworzywo wykorzystywane m.in. w budowie kasków motocyklowych, czy rowerowych, które mają za zadanie chronić głowę podczas wypadku. Posiada ono wysokie właściwości energochłonne.
Wspomniane przeze mnie kaski to nieprzypadkowy przykład. Foteliki dla niemowląt to nijako także kask, z tym że chroniący całe ciało malucha. Mają one za zadanie zapewnić maksimum ochrony dla dziecka podczas potencjalnego wypadku.
Zastosowanie pianki EPP ARPRO w przypadku Pixela Pro daje mu jedną, zasadniczą przewagę względem modeli konkurencyjnych – niską wagę, czyniąc go najlżejszym fotelikiem dla niemowlaka na rynku!
Dynamiczny rozwój technologii uczynił takie rozwiązanie możliwym. Konstrukcja skorupy fotelika składa się tak jakby z dwóch warstw. Pierwsza, wewnętrzna to siatka konstrukcyjna, która jest wykonana z Polipropylenu. Ta z kolei jest powlekana ową pianką EPP ARPRO, co daje nam finalny kształt fotelika, który trafia na sklepowe półki.No dobrze, ale czy taka budowa może być bezpieczna?
Odpowiedź jest twierdząca. Avionaut Pixel PRO został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z założeniami normy UN R-129, którą potocznie nazywa się „i-Size”.
W ramach jej zaliczenia foteliki poddawane są testom zderzeniowym każdego możliwego typu. Mierzy się tutaj siły działające na manekin Q (taki sam jak w testach ADAC, o których za chwilę) podczas zderzenia czołowego z prędkością 50 km/h, bocznego z prędkością 30 km/h i w tył pojazdu także przy prędkości 30 km/h. Przeciążenia nie mogą przekroczyć założonych wartości, by móc je zaliczyć. Pixel Pro pozytywnie zaliczył każdy z tych testów z wynikiem lepszym, niż wymagane wartości. Poszczególne wyniki mogą Państwo zobaczyć na poniższej grafice.Pixel PRO to fotelik, który nominalnie zapina się w samochodzie przy pomocy 3-punktowego pasa bezpieczeństwa. Dodatkowo, można dokupić do niego dedykowaną bazę ISOFIX – Avionaut IQ-Base. Testy homologacyjne przeprowadza się zarówno dla jednego, jak i dla drugiego sposobu montażu.
Avionaut Pixel PRO i testy ADAC
Samo zaliczenie normy homologacyjnej R-129 to jedno. Fotelelik Avionaut Pixel, na kanwie którego powstał model Pixel PRO został dodatkowo poddany badaniom przeprowadzanym przez niemiecki ośrodek ADAC. Nie będziemy tutaj szczegółowo opisywać zasad tych testów – zainteresowanych odsyłamy do naszej strony poświęconej tej tematyce >>LINK<<.
Napiszę tylko tyle, że są to obecnie najbardziej kompleksowe i wymagające badania, jakim poddaje się foteliki w Europie. ADAC przeprowadza własne testy zderzeniowe i konsumenckie, sprawdzając także użyte materiały pod kątem toksyczności. Prędkości zderzeniowe crash-testów są wyższe, niż w ramach normy R-129 i wynoszą one odpowiednio 64 km/h czołowo i 50 km/h przy zderzeniu bocznym. Wyniki podawane są w postaci ocen w skali od 5.5 do 0.5, gdzie im niższa nota, tym lepszy wynik. Najlepsze wyniki są z przedziału 0.5-1.5, które odpowiadają ocenie „Sehr gut” (w Polsce przyjęło się jako 5 gwiazdek na 5 możliwych), nota 1.6-2.5 to ocena „Gut” (polskie 4 gwiazdki) itd.
W przypadku fotelika Avionaut Pixel sprawdzono jego poziom ochrony zarówno w chwili, kiedy montujemy go pasem samochodowym, jak również z wykorzystaniem dedykowanej bazy Avionaut IQ-Base. Jego wyniki, niezależnie od metody montażu to odpowiednio: 5 gwiazdek za zderzenia czołowe i 4 gwiazdki za zderzenie boczne. Stawia go tym samym na równi z topowymi, dużo cięższymi, konkurencyjnymi modelami innych producentów.Testy ADAC nie obejmują dla przykładu testów dachowania, czyli tzw. testu Rollover. Przeprowadza się jedynie symulację tyczącą się tego rodzaju zdarzenia drogowego.
Wspominamy o tym, gdyż mając okazję, zrobiliśmy takie „badanie” sami 🙂 Przedstawiamy tym samym dwa filmy, nakręcone w symulatorze dachowania z udziałem fotelika Avionaut Pixel PRO.
Owe filmy zostały nagrane podczas akcji „Bezpieczny Śląsk”, którą to współorganizowaliśmy na początku września w Parku Śląskim wraz z stowarzyszeniem Śląskie Klimaty. Więcej o akcji „Bezpieczny Śląsk” mogą Państwo przeczytać klikając w ten link >>LINK<<
Na pierwszym z nich dokonaliśmy poprawnego montażu. Fotelik został poprawnie zapięty pasem samochodowym. Rączkę fotelika, zgodnie z instrukcją wyparliśmy o oparcie siedziska, przez co spełniała ona tym samym funkcję ramy antyrotacyjnej. Sam manekin został odpowiednio dobrze usadzony w siedzisku z odpowiednio mocno dociągniętymi szelkami fotelika. Efekt prezentował się następująco:Za drugim podejściem dokonaliśmy celowych uchybień. Pas samochodu został błędnie przeprowadzony przez prowadnice (zamieniliśmy miejscami przebieg pasa barkowego i biodrowego). „Zapomnieliśmy” wyprzeć rączki o oparcie kanapy – została ona ustawiona w pozycji pionowej. Nasz manekin podobnie jak wcześniej został zapięty wewnętrznymi szelkami, jednak te zostały słabo dociągnięte. Skutki tych błędów mogą Państwo zaobserwować w poniższym filmie:
Avionaut Pixel PRO – komfort dla rodzica i dziecka
Foteliki dla noworodków, oprócz podstawowego zadania, jakim jest ochrona dziecka podczas wypadku, często służą także rodzicom jako nosidło. Znajdujące się przy nich rączki pomagają nam w przenoszeniu maleństwa z auta do domu i odwrotnie. Im niższa waga fotelika, tym mniejszy ciężar do przeniesienia, odciążając tym samym plecy rodzica.
Fotelik Avionaut Pixel PRO posiada rekomendację niemieckiego stowarzyszenia na rzecz zdrowych pleców, czyli AGR. Jest to zrzeszająca ponad 150 tysięcy fizjoterapeutów i lekarzy zajmujących się problemami kręgosłupa.
AGR docenił przede wszystkim sprzyjającą kręgosłupowi rodzica niską wagę fotelika Pixel PRO i zastosowanie lekkiej i wytrzymałej pianki EPP ARPRO, z której została wykonana skorupa fotelika. Doceniona została także wkładka PIXEL, która jest dedykowana niemowlakom i która odpowiednio dobrze stabilizuje miednicę, kręgosłup i główkę dziecka.Pixel PRO wprowadza także innowacje względem poprzedniej wersji w tematyce komfortu dziecka w podróży.
Zastosowano tutaj nowy rodzaj tkaniny – zarówno tej, z której wykonana jest wkładka, jak i z całego poszycia. Składa się ona w ponad 90 procentach z bawełny przez co jest ona jeszcze bardziej przyjazna dziecku. Ma ona także dużo wyższy poziom higroskopijności, przez co podróż w cieplejsze nie będzie już tak kłopotliwa pod kątem pocenia się maleństwa.Modułowa wkładka PIXEL dla niemowląt, opracowana przy współpracy z uznanymi fizjoterapeutami. Sama wkładka została zaprojektowana przy udziale autorytetów w dziedzinie fizjoterapii i poprawnego rozwoju maleństwa. Konstrukcja skorupy fotelika zapewnia prawidłowe ułożenie głowy i tułowia, a przy pomocy wkładki, także i miednicy w linii prostej. Taka pozycja nie zaburza saturacji dziecka podczas podróży w foteliku. Linia prosta to także gwarancja drożności dróg pokarmowo-oddechowych. Minimalizuje to potencjalne zachłyśnięcie się dziecka np. podczas refluksów. Wyprostowany tułów, jak i podgięcie nóżek dziecka w większym stopniu neutralizuje siły działające podczas zderzenia drogowego. Modułowość wkładki umożliwia jej pełne dopasowanie względem wzrostu i budowy ciała przewożonego dziecka.
Zmianie uległa także budka, która chroni dziecko przed słońcem. W wersji Pixel PRO posiada ona teraz własny, niezależny stelaż. W odróżnieniu od podstawowej wersji, nie musimy jej montować na rączce fotelika. Została ona także przedłużona, generując większą powierzchnię zasłaniającą dziecko. Sama budka wykonana jest z przewiewnego, elastycznego materiału wzbogaconego o filtr UV.Fotelik Avionaut Pixel PRO to fotelik, który może wchodzić w skład tzw. zestawu Travel System. Oznacza to, że przy pomocy odpowiednich adapterów możemy zamontować go na stelażu wózka. Dużym plusem jest fakt, iż standard wpięć, które zastosowano w przypadku tego fotelika to ten najbardziej powszechny, przez co jest on kompatybilny z ponad 90% obecnie oferowanych modeli wózków głęboko – spacerowych.
Avionaut Pixel PRO – lekki fotelik dla niemowlaka może być bezpieczny!
Myślę, że powyższym wpisem udało nam się potwierdzić, że fotelik dla niemowlaka może być zarówno lekki, jak i gwarantować najwyższy poziom ochrony dla młodego pasażera. Rozwój technologii i materiałów stosowanych w szeroko pojętym przemyśle sprzyja innowacjom. Cieszymy się, że Avionaut Pixel PRO to tak bardzo doceniany i nagradzany fotelik, także z faktu, iż jest to polski produkt, który został zaprojektowany i zbudowany w Polsce.
Szczegółowy opis fotelika znajdą Państwo także na naszej stronie – https://www.bociek.eu/8495-avionaut-pixel-pro-fotelik-0-13-najnowsza-wersja.html
Pamiętajcie, że sam zakup fotelika nie wystarczy. Ten musi być odpowiednio dopasowany do samochodu, by spełnił swoją funkcję. Co więcej, rodzic także musi posiadać wiedzę i umiejętności, by móc poprawnie skorzystać z posiadanego modelu.
Zapraszamy do naszych sklepów, gdzie zarówno sprawdzimy, czy ten model pasuje do Państwa samochodu oraz przeszkolimy Was z obsługi.6 października, 2021 / Redaktor / 0
Categories: Porady
Tagi: ADAC, avionaut, avionaut pixel, avionaut pixel pro, fotelik 0-13 kg, fotelik dla niemowlaka, fotelik z bazą, fotelik z i-size, isofix, lekki fotelik, nosidełko, testy ADAC
Fotelik do 1000 zł dla rocznego dziecka – nasze propozycje Bezpieczny Śląsk
Nowości
- Bezpieczny Śląsk
- Avionaut Pixel Pro – czy lekki fotelik może być bezpieczny?
- Fotelik do 1000 zł dla rocznego dziecka – nasze propozycje
- Starszak w foteliku – pasy 3, czy 5-punktowe?
- Foteliki samochodowe – 5 najczęstszych błędów
- Porównanie fotelików 9-36kg (ECE) oraz 75-150cm (i-Size)
- GB Vaya vs GB Vaya 2 – porównanie
- Szkolimy się dla Was – relacja z wyjazdu do siedziby Cybex oraz gb – 8-9 Lipca 2019
- CYBEX E PRIAM – Światowa premiera wózka z elektrycznym napędem! Zapraszamy do naszego sklepu na jazdy testowe.
- Kamper z dzieckiem – jaki wybrać fotelik?
Artykuły
Tagi
-
2018
ADAC
aero tutis
aero tutis 2w1
aero tutis limited
aero tutis limitowana edycja
aero tutis wózek
bezpieczeństwo
bezpieczeństwo fotelików
bugaboo fox
bugaboo fox porównanie
camper bezpieczeństwo
camper i fotelik
camper isofix
cybex
cybex e priam
cybex epriam
cybex priam
cybex wózek z napędem
dziecko w camperze
dziecko w kamperze
dziecko w podróży camperem
dziecko w podróży kamperem
fotelik
fotelik 9-36kg
foteliki samochodowe
isofix
kamper bezpieczeństwo
kamper i fotelik
kamper isofix
kąty
mutsy i2
mutsy nio
mutsy porównanie
mutsy porównanie wózków
nowości
obrotowy
podróż camperem z dzieckiem
pordóż kamperem z dzieckiem
porównanie
Porównanie fotelików 9-36
pozycja
testy ADAC
wychylenie
Wózek Aero Tutis i Tutis Viva Life